Sport

În momentul de față la nivelul comunei Gănești există o echipă de fotbal juniori formată din copii talentați din comună dar și din zonele învecinate (din municipiul Târnăveni și satele Deaj, Hărănglab, Abuș). Echipa evoluează în campionatul județean Juniori C – seria II, sub numele Voinţa Găneşti, avându-l ca antrenor pe domunl Végh Tamás, profesor de educație fizică și sport la Școala Gimnazială Fogarasi Samuel Gănești.
Asociaţia sportivă este susţinută în totalitate de Primăria Găneşti şi Consiliul Local Găneşti. Mai este de menţionat şi sprijinul omului de afaceri găneștean Keszeg István.
Cu toate că echipa este încă în formare și că înainte de startul campionatului, spre deosebire de celelalte echipe participante în competiție, nu a beneficiat de experiența unor jocuri oficiale, până în momentul de față a avut evoluții remarcabile.