Exercițiu de testare a sistemului de alarmare

Publicat in Anunțuri la data 2013-07-09 10:48:51

Având în vedere necesitatea informării populatiei asupra importanței cunoașterii semnalelor de alarmare specifice și stabilirea unui cadru comun de verificare a sistemului județean de alarmare publică, în perioada care urmează se vor realiza exerciții trimestriale de testare a sistemului de alarmare de la nivelul municipiilor, orașelor și comunelor din județul Mureș.
Astfel, în data de 10.07.2013, la ora 11.00, se va auzi şi în Găneşti semnalul de prealarmă aeriană. Acesta este compus din 3 sunete a 32 de secunde fiecare, cu pauză de 12 secunde între ele (pentru sirenele cu aer comprimat semnalul se compune din trei sunete a 16 secunde fiecare, cu pauză de șase secunde între ele).
Rugăm pe această cale populaţia comunei să nu se alarmeze, să nu intre în panică, este vorba doar de testarea sistemului de alarmare.